İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Yüksek Gerilim

Yüksek Gerilim

Baz istasyonları, çeşitli vericiler, yüksek gerilim hatlarının sebep olduğu elektromanyetik radyasyon yayan dalgalar insanları tedirgin ediyor. 

Bu tedirginlik emlak piyasasına da yansıyor. Artık ev satın alacak kişiler beğendikleri evin yeri ve fiyatının yanında elektromanyetik kirliliğe maruz kalıp kalmadığına bakıyor. Önce elektromanyetik radyasyon ölçümü yaptırıyor. Bu ölçüm sonucuna göre evi alıp almamaya karar veriyor.

Yüksek gerilim hatları şehir dışında insan sağlığını tehlikeye düşürmeyecek şekilde kurulurken, bugün özellikle emlak sektörünün hızla gelişmesi ile birlikte büyük proje konut alanlarının şehir merkezinden uzaklaşması ve yeni yaşam alanları yaratılması nedeniyle yüksek gerilim hattı geçen arsalara konut inşa ediliyor. Ev satın alırken proje alanının incelenmesi ve yakınından yüksek gerilim hattı geçiyorsa tercih edilmemesi öneriliyor.

Eğer satın aldığınız evin yakınından yüksek gerilim hattı geçiyorsa veya sonradan döşenmişse Türkiye Elektrik İletim A.Ş’.ye (TEİAŞ) tazminat davası açma veya yine hem belediyeye hem de TEİAŞ’a dava açarak arsanızın istimlak edilmesini ve bedelinin ödenmesi isteme hakkınız bulunuyor. Asliye Hukuk Mahkemelerine açılacak bu davalarda TEİAŞ’ın arsa üzerinde sadece elektrik direklerinin 5 metre altına kadar hakkı bulunduğundan tazminat davaları genellikle olumlu sonuçlanıyor.

Bunun dışında yine TEİAŞ’a bir dilekçe ile başvurularak yüksek gerilim hattından geçen elektrik akımının ölçülmesi ve insan sağlığına zararlı olup olmadığının tespiti istenebiliyor. Eğer yüksek gerilim hattı ile birlikte arazide trafo da mevcutsa, trafonun elektromanyetik etkiyi engelleyen madde ile kaplanması veya zırh ile kaplanması talep edilebiliyor.Kategoriler
0212 550 99 99

mehmettatar.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir