İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Yasal Mal Rejimi

Yasal Mal Rejimi

Öncelikli olarak mal rejiminin ne anlama geldiğini açalım.

Evlilik süresince malların nasıl idare edileceğini, harcamaların nasıl yapılacağını boşanma veya ayrılık durumunda bu malların eşler arasında nasıl paylaşılacağını düzenleyen kurallara mal rejimi deniyor.

Yasal mal rejimi ise;

Eşlerin başka bir mal rejimi seçmek için herhangi bir anlaşma yapmadığı hallerde doğrudan (resmi nikâh anından itibaren kendiliğinden) geçerli olan mal rejimidir. Türkiye’deki yasal mal rejimi, Edinilmiş Mallara Katılma Rejimidir.

Kaç çeşit mal rejimi vardır?

Medeni Kanun’da resmi nikâhtan sonra kendiliğinden geçerli olan Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi dışında, seçimlik üç mal rejimi daha olmak üzere toplam dört çeşit mal rejimi tanımlanmıştır.

Edinilmiş mallara katılma,
Mal ayrılığı,
Paylaşmalı mal ayrılığı
Mal ortaklığı.

Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi dışında, yasada yer alan diğer üç mal rejimini kişiler evlilik sırasında veya evlilikten sonra noterde yapılacak bir “Mal Rejimi Sözleşmesi” ile seçebilir ve ortaklığa girecek malları belirleyebilirler. 

Ayrıca taraflar evlenme başvurusu sırasında da hangi mal rejimini seçtiklerini yazılı olarak bildirebilirler (Medeni Kanun madde 205).Kategoriler
0212 550 99 99

mehmettatar.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir